Seminár VHT 2002

V turistickom klube okrem výkonného výboru, ktorý riadi činnosť, dobrovoľne pracujú na zvyšovaní technickej a odbornej úrovne členov aj cvičitelia a inštruktori. V jednotlivých turistických odboroch za roky pôsobenia nadobudli veľmi veľa nenahraditeľných skúseností, ktoré potom pri rôznych podujatiach odovzdávajú svojim priateľom turistom. Jedným z odborov, ktorý má v našom klube nepísanú prioritu je vysokohorská turistika.Už samotný názov hovorí, že jej doménou sú vysoké hory, krásne a zároveň aj veľmi nebezpečné.Pohyb v nich znamená poznať terén ,mať dobrú výstroj a pri dobývaní tých najťažších vrcholov aj kvalitnú materiálnu výzbroj. V súčasnosti vysokohorská turistika na Slovensku prežíva dobré časy a to hlavne z toho dôvodu, že inštruktori môžu vykonávať vodcovskú činnosť aj vo Vysokých Tatrách v neznačkovaných terénoch a tak ponúknuť svojim oddielovým kolegom výhľad napríklad z Gerlachu a pod.Aby sa radový člen klubu mohol dostať do vysokohorského terénu, musí absolvovať školenie " Minimum vysokohorskej turistiky". To je mu umožnené v klube a zabezpečujú ho práve inštruktori VhT.Tu si osvojí základy pohybu v teréne, orientácie, prácu s lanom , uzlovanie a istenie, poskytnúť prvú pomoc. Po preskúšaní obdrží preukaz a potom už ho náš inštruktor oficiálne môže viesť na neznačkovanú vysokohorskú túru. Pohyb všetkých ľudí vo Vysokých Tatrách kontrolujú pracovníci Lesnej stráže TANAPU , im sa nahlasujú plánované túry na jednotlivé vrcholy keď sa jedná o neznačkovaný terén. Ohlasovanie túry je povinné. Aby inštruktori VhT boli na požadovanej úrovni, na to dbá Výkonný výbor VhT Klubu Slovenských Turistov, ktorí zabezpečuje ich vyškolenie a každé dva roky robí preskúšanie seminárnou formou priamo v Tatrách. Seminár inštruktorov VhT sa konal aj 4.-6.10.2002 na Sliezskom dome. Zúčastnili sa ho aj naši inštruktori Vladimír Gábriš, Marián Sobolič, Alexander Gašparík a ako lektor Andrej Vallo. V kolektíve kolegov z celého Slovenska si predlžili platnosť preukazov o ďaľšie dva roky. Krásny zážitok si pripravili výstupom na najvyšší Tatranský vrchol Gerlach. Ďalšie výstupy prekazila zmena počasia (dážď a sneženie), prednáška a vzájomná výmena skúseností vyplnili program seminára. Všetkým záujemcov , ktorých láka príroda a ktorí ešte nenašli odvahu rozšíriť naše rady, pozývam v mene výkonného výboru na naše akcie.Platí to aj pre rodinných príslušníkov.