33. ročník Okolo Tatier - 26. až 28.5.2000

Osem nadšencov cykloturistiky z nášho klubu sa zúčastnilo už 33. ročníka náročného cykloturistického podujatia ktoré každoročne organizuje cykloklub v Nižnej na Orave.Za ideálneho počasia sa v piatok o 8:00 hod. postavilo na štart okolo 400 cyklistov. Po slávnostnom zahájení sa na cestu vydali cyklisti predovšetkým z Česka, Poľska a Slovenska. Účastníkov podujatia, ktoré je malou slávnosťou pre obyvateľov obcí, ktorými pelotón prechádzal, povzbudzovali stovky detí z miestnych škôl, ale i zamestnancov niektorých firiem a miestnych obyvateľov. Po miernom začiatku nás čakali prvé kopce a na hraničnom priechode v Chocholove každému dobre padlo prvé občerstvenie. V Zakopanom bola prvá väčšia zastávka, kde sme ochutnali miestne pivo a syry. Na trhu si prišli na svoje hlavne dievčatá. Bolo aj čo obdivovať, ako napr. kostol zasvätený návšteve pápeža Jána Pavla II. Po prestávke sme sa vydali na ďalšiu cestu, ktorá už naznačovala, že dostať sa do Eurocampu v Tatranskej Lomnici nebude také nenáročné, ako to vyzeralo zo začiatku. A skutočne, po výjazde zo Zakopaného nás čakal dlhý, aj keď nie príliš strmý kopec. Ten preveril naše fyzické, ale aj psychické sily, keď sa nám zdalo, že nebude mať konca. Našťastie, ako hovorí Miro Bulík, každá pesničká má svoj koniec, a tak po zdolaní kopca prišlo prudké klesanie a ani sme sa nenazdali a boli sme na hraničnom priechode Lysá Poľana a opäť sme sa vrátili na Slovensko. Vychutnali sme si konečne dobré pivo a pokračovali sme ďalej. Nasledovalo ďalšie úmorné stúpanie a po ňom odpočinkový zjazd prekrásnym úsekom cez Ždiar. Do Tatranskej Lomnice sme po 103 kilometroch všetci dorazili v časovom limite. Večerný program - tanečnú zábavu v doprovode živej hudby, najmä mužská časť našej výpravy nezvládla, lebo únava bola veľká. A tak dievčatá z našej skupiny odchádzali spať nevytancované. Druhý deň ráno bol voľný program, ktorý každý využil podľa svojich predstáv. Niektorí sa vybrali na pešiu túru do krásnej prírody Vysokých Tatier a iní zostali verní bicyklom. Časť našej výpravy absolvovala cyklotúru na Popradské a Štrbské Pleso. Večer sme sa zabavili pri ohníku a opekaní špekačiek. Posledný deň nás čakal najdlhší úsek ( pre tých, ktorí sa rozhodli absolvovať celú trasu ), 125 km. dlhá etapa z Tatranskej Lomnice, cez Štrbské Pleso, Podbanské, Liptovský Mikuláš, Huty a Zuberec do Nižnej. Aj keď nás v závere pri stúpaní úžasným kopcom na Huty pokropil dážď, do cieľa sme dorazili včas a spokojní z vydareného podujatia, ktoré bolo sprevádzané skutočne nádherným počasím. Všetci do jedného sme vyslovili želanie, na budúci rok sa opäť stretnúť.

Autor príspevku: Karol Kováč

>>> na stránku Okolo Tatier